À la flamande: proef van seizoen 26/27

do 23 apr 2026

JPG Klein 2627 à la flamande campagnebeeld verticaal sponsors c Lot Doms V9 A4422 OBV

Seizoen 26/27 bij Opera Ballet Vlaanderen wordt er een vol bekende titels als La traviata, Lohengrin, The Sleeping Beauty en Orphée et Eurydice, maar ook met spannende ontdekkingen als De Materie of een vernieuwende kijk op Winterreise en de oratoria van Peter Benoit. Bovendien verwelkomen we onze nieuwe muziekdirecteur Stephan Zilias. Welkom in een seizoen À la flamande!

Wat verbindt ons met België, Europa en de rest van de wereld? In tijden van geopolitiek buskruit, waarin decenniaoude zekerheden op losse schroeven staan, stelt zich de vraag in welk Vlaanderen we willen leven en wat de mogelijkheden voor de toekomst zijn.
Wat wel vaststaat, is dat onze taalgemeenschap de voorbije decennia haar artistieke stempel heeft gedrukt op de wereld van dans, opera en muziektheater. Opera Ballet Vlaanderen zet volgend seizoen in alle terechte onbescheidenheid de spotlight op een aantal wereldberoemde Vlaamse makers en hun opvolging.
De rivier de Schelde stroomt als een verbindend lint doorheen de producties. Letterlijk als ze haar naam verleent aan het oratorium van Peter Benoit, maar ook op de achtergrond in producties als Lohengrin, De Materie, Der Schmied von Gent en De draaischijf.

In totaal staan er twaalf grote producties op het menu, waaronder vijf wereldcreaties en zes andere producties die nieuw zijn bij Opera Ballet Vlaanderen.

De tijdelijke sluiting van Opera Gent betekent niet dat we het Gentse publiek loslaten, en dat mag nogmaals blijken uit de openingsproductie. In een groots locatieproject palmt theatermaker en kunstenaar Thomas Verstraeten met De opstand van de gevels de Gentse binnenstad in. Twee gevels van Gentse panden besluiten op stap te gaan doorheen de stad: een gevel van de statige Vrijdagmarkt en een gevel van de volkse wijk Brugse Poort wisselen zo van buurt, begeleid door een stoet van buurtbewoners en muzikanten. Aansluitend krijgt dit spectaculaire openluchtproject ook een theatrale invulling op de scène van NTGent, die gemaakt wordt samen met een bonte groep muzikale Gentenaars die een nieuw stadsorkest zullen vormen.

De eerste opera van het seizoen wordt voor velen een ontdekking. De Materie van de Nederlandse componist Louis Andriessen is een weinig gekend meesterwerk dat in 1989 wereldpremière ging, in een regie van theaterlegende Robert Wilson. Een partituur vol swingende boogiewoogie, indringend slagwerk en bezwerend minimalisme vertelt in vier delen over de 16e en 17e eeuw - een periode van revolte en scheepsbouw - over de Antwerpse mystica Hadewijch, over Piet Mondriaan en over Marie Curie. Telkens staat de transformatie van het stoffelijke door het onstoffelijke, de menselijke geest, centraal in deze filosofische opera. De Materie wordt een hybride productie waar OBV bekend voor staat. Regisseuse en scenografe Phia Ménard, regelmatig te gast op het Festival van Avignon, en choreografen Antonio de Rosa en Mattia Russo (van het hippe Kor’sia) verzamelen solisten, koor en dansers van OBV in een intens totaalspektakel.

Met Bartók/Beethoven/Schönberg geeft associate artist Anne Teresa De Keersmaeker drie van haar vroege werken door aan een nieuwe generatie dansers. Op Bartóks vierde strijkkwartet, Beethovens Grosse Fuge en Schönbergs Verklärte Nacht brengen de dansers van OBV grootschalige versies van De Keersmaekers choreografieën die destijds voor Rosas werden ontwikkeld. Deze meesterlijke dansavond wordt live begeleid door strijkers van het Symfonisch Orkest Opera Ballet Vlaanderen.

Het is alweer meer dan twintig jaar geleden dat La traviata van Giuseppe Verdi nog eens op onze affiche stond. Volgend seizoen wordt deze klassieker de eindejaarsvoorstelling. Na zijn triomfantelijk onthaalde Mozart-regies bewijst regisseur Tom Goossens met deze productie dat hij ook de romantische wereld van Verdi in een originele visie kan vertalen naar vandaag. Niemand minder dan Vuvu Mpofu – de indrukwekkende Lucia di Lammermoor van vorig seizoen – vertolkt de rol van Violetta.

De visionaire Spaanse choreograaf Marcos Morau maakte zijn debuut bij ons met een spectaculaire Romeo + Julia, die de afgelopen maanden met veel succes door Europa toerde. Nu brengen we zijn visie op The Sleeping Beauty en duiken we de onrustwekkende droomwereld van de schone slaapster in. De romantische partituur van Tsjaikovski wordt verrijkt met elektronische klanken van de hedendaagse componist Juan Cristóbal Saavedra.

In de jaren 1980 ontspringt er in Vlaanderen een lichting radicale vernieuwers op vlak van dans. Anne Teresa De Keersmaeker, Wim Vandekeybus, Marc Vanrunxt, Jan Fabre, Alain Platel en nog vele anderen verrassen de wereld met een vernieuwende kijk op wat dans kan zijn. In een mum van tijd overspoelt deze ‘Vlaamse golf’ de wereld. Nu maakt choreografe Zoë Demoustier in A Wave de balans op. Samen met dansers van OBV, platform K, dansers uit de oorspronkelijke producties als Fumio Ikeda of Annamirl van der Pluijm en jongeren en kinderen deconstrueert ze beroemde scènes uit de jaren 80 en 90. Samen onderzoeken ze wat bewaard moet blijven en wat een update kan krijgen.

Vlaanderens meest gevierde auteur Tom Lanoye schreef met De draaischrijf een op historische feiten gebaseerde roman over de donkerste bladzijden in de geschiedenis van de Antwerpse theater- en operawereld. Toen zowel de Bourlaschouwburg als de Antwerpse opera onder leiding stonden van twee broers die elk om hun eigen reden collaboreerden met de nazi’s. Nergens anders kan deze roman naar de scène vertaald worden dan bij ons, en dit met het kruim van de Vlaamse acteurs. Peter Van den Begin brengt de biecht van het hoofdpersonage. Jan Decleir wordt zijn klankbord. Componist Steven Prengels, bekend van zijn samenwerking met Alain Platel voor C(H)OEURS en Ombra, bewerkt muziekstukken die in de roman aan bod komen. Frank Van Laecke regisseert en neemt ons mee naar de Antwerpse cultuurwereld tijdens de Tweede Wereldoorlog.

De Amerikaanse choreograaf Trajal Harrell zal zijn debuut maken bij ons met een vernieuwende hybride productie van Franz Schuberts Winterreise. Nochtans is hij al langer een gevierde naam in Europa als voormalig huischoreograaf van het Schauspielhaus Zürich, leider van het Zürich Dance Ensemble of associate artist van het Holland Festival. In zijn danstaal verweeft Harrell elementen uit de queer ballroomscène, het postmodernisme en het Japanse Butoh. Winterreise plaatst hij in een modedefilé voor winterjassen. Het wordt voor hem de eerste keer dat hij met dansers van een balletgezelschap werkt. Rijzende ster bariton James Newby vertolkt de liederencyclus.

Na hun gesmaakte operadebuut met Les Pêcheurs de perles keert het theatercollectief FC Bergman terug om dit keer hun flamboyante visie te geven op de figuur van Peter Benoit, die in 1893 grondlegger was van dit operahuis. Ze nemen twee van zijn grote Nederlandstalige oratoria als uitgangspunt: Lucifer en De Schelde. Twee werken die eind negentiende eeuw weerklank vonden in binnen- en buitenland, maar daarna in de vergetelheid raakten. De laatste keer dat dit huis een uitvoering gaf van De Schelde dateert van 1984. Voor het eerst krijgen zijn oratoria nu een indrukwekkende scenische invulling.

Met het ontroerende Ombra nam choreograaf Alain Platel twee jaar geleden afscheid van het theater. Lang stilzitten kon hij echter niet. Opera Ballet Vlaanderen is blij hem nog een keer terug te halen voor een wereldcreatie. In Soûl, op het monumentale Totenfeier van Gustav Mahler, maakt Platel een nieuwe choreografie over donkerte en hoop. Deze wereldcreatie gaat in dialoog met Adagio, een werk van Pina Bausch op het eerste deel van Mahlers onvoltooide tiende symfonie. Een avond vol Mahler en met werk van Alain Platel en Pina Bausch sluit het seizoen af.

De herneming wordt deze van Der Schmied von Gent, de opera van Franz Schreker, waarmee regisseur Ersan Mondtag in 2020 zijn internationaal bejubelde operadebuut maakte.

Na het succes van Lucia di Lammermoor dit seizoen brengen we volgend seizoen twee titels in concertante versie.

Orphée et Eurydice van Christoph Willibald Gluck wordt gebracht onder leiding van niemand minder dan Francesco Corti, die recent een vurige Don Giovanni leidde. De Oostenrijkse mezzosopraan Sophie Rennert kruipt in de huid van Orphée. De rol van Eurydice zal gezongen worden door de Portugese sopraan Ana Quintans, die in 2016 bij ons Ilia vertolkte in Idomeneo.

Na Parsifal dit seizoen verwelkomen we volgend seizoen zijn zoon Lohengrin in de gelijknamige opera van Richard Wagner, die we concertant brengen onder leiding van onze nieuwe muziekdirecteur Stephan Zilias en met een uitgelezen bezetting. De Koreaanse tenor Kyungo Kim – in 2010 de prins in Rusalka – vertolkt de ridder. De Duitse Wagner-sopraan Clara Nadeshdin vertolkt Elsa. Niemand minder dan de Poolse mezzosopraan Ewa Vesin – die recent een grote indruk maakte in Nabucco als Abigaille – wordt Ortrud en de Duitse bariton Michael Kupfer-Radecky – één van onze Jochanaans uit Salomé – zal Telramund vertolken. In Antwerpen brengen we dit concert in de Koningin Elisabethzaal.

Stephan Zilias neemt ook de negende symfonie van Schubert en de vijfde symfonie van Jean Sibelius in handen tijdens twee concerten.
Samen met DE SINGEL co-presenteren we een concertante uitvoering van George Gershwins meesterwerk Porgy and Bess door het Chineke! Orchestra en het Cape Town Opera Vocal Ensemble onder leiding van Enrique Mazzola.

Vlaamse componisten ontmoeten we ook in onze reeks aperitiefconcerten. We brengen hulde aan de kamermuziek van Wim Henderickx, die in 2027 herdacht zal worden met verschillende projecten in Vlaanderen. Van Piet Swerts staat diens Klarinetkwintet op het programma. Onze aperitiefconcerten blijven we in Gent aanbieden in de MIRY concertzaal.

De Koningin Elisabethwedstrijd volgend jaar staat in het teken van zang. Een van de laureatenconcerten zal begeleid worden door het Symfonisch Orkest Opera Ballet Vlaanderen.

Het openluchtconcert op het Sint-Jansplein ruilen we dit jaar in voor een grote opendeurdag op 5 september, met tal van gratis optredens, activiteiten en verrassingen.

Ook volgend seizoen zorgt onze derde pijler Vonk voor experiment, kansen voor jong talent en verrassende ontmoetingen voor een jong publiek.

Het eerder genoemde De opstand van de gevels en A Wave vallen onder Vonk.

Maar ook Choreolab keert terug. Opnieuw zetten vijf dansers van OBV hun prille stappen in de wereld van het choreograferen en tonen ze hun werk in een voorstelling die steeds verrast in haar veelzijdigheid en oprechtheid.

In Choreolab van vorig seizoen was Figures in Flight, de choreografie die Shane Urton maakte, geïnspireerd door het oeuvre van kunstenaar Panamarenko, één van de hoogvliegers. Het wordt volgend seizoen gepresenteerd voor scholen zodat jongeren met deze toegankelijke voorstelling en een aangepast randprogramma kennis kunnen maken met de wereld van de dans.

In Operalab presenteren we in samenwerking met International Opera Academy de solisten van morgen.
Daarnaast brengen we de jonge stemmen van de International Opera Academy samen met de musici van het Youth Orchestra Flanders in een concert. De komische eenakter Mavra van Igor Stravinsky en fragmenten uit La rondine van Giacomo Puccini staan centraal, aangevuld met La Valse van Maurice Ravel.

En er zijn ook nog tal van partnervoorstellingen, een verfrissende reeks aperitiefconcerten en de samenwerking met Opéra de Lille wordt uitgebreid. Volgend seizoen wordt er één om niet snel te vergeten.

Volgend seizoen lanceert OBV een reeks panelgesprekken die dieper ingaan op het thema À la flamande.
Schrijfster en radiopresentatrice Heleen Debruyne nodigt telkens enkele experts uit rond haar spreekwoordelijke tafel om het te hebben over de maatschappelijke vragen die onze producties aanreiken.